Bali

Bali –“wyspa Bogów”, “Wyspa tysięcy świątyń”, “rajska wyspa”, wszystkie te slogany są prawdziwe. Bali jest “klasą sama dla siebe”! Ta niezwykła wyspa jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie.

KIEDY JECHAĆ ? CO UBRAĆ ? KLIMAT 

Bali cieszy się łagodnym tropikalnym klimatem przez cały rok, ze średnimi temperaturami na wybrzeżu 28-32’C za dnia ( 22-26’C w nocy), 24-26’C na wyżynach ( (18-20’C w nocy), oraz odpowiednio niższymi temperaturami w górach. W okresie maj – październik średnie temperatury są odpowiednio niższe o ok 2-3’C. Turystyka jest uprawiana na Bali przez cały rok a szczyty sezonów turystycznych związane są z okresami wakacyjnymi na świecie i przypadają na okres czerwiec-wrzesień i grudzień-marzec. Ceny są wtedy najwyższe. Bali leży prawie na równiku, z daleka od wszelkich stref monsunowych czy od szlaków tajfunów wiec pogoda jest iście jak w raju. Wieczne lato. Tyle tylko, że diabeł tkwi w szczegółach:

Z Europejskiej czy amerykańskiej perspektywy Bali to kropeczka na Oceanie podczas gdy naprawdę to spora górzysta wyspa objechanie której dookoła zajmuje pełne 2 dni. Bali ma „ciekawy” kształt i składa się z 3 wyraźnie różnych części mających różne klimaty.

Strefa przybrzeżna ( w której znajdują się wszystkie kurorty plażowe) posiada typowy klimat równikowy z temperaturami cały rok  rzędu : 30-33’C za dnia ( 24-26’C w nocy ). W tej strefie znajduja się wszystkie kurorty plażowe Bali ( Kuta, Jimbaran, Nusa Dua, Sanur, Benoa, Lovina, Candidasa )

Strefa wyżyn środkowych : prawie połowa Bali leży na wysokościach pomiędzy 800-1200 mnpm i jest tam trochę chłodniej niż na wybrzeżu i temperatury za dnia oscylują w przedziale 18-28’C, a wiele regionów jest dodatkowo chłodzonych i wentylowanych przez zjawisko fenowe ( chłodniejsze powietrze spływające w dół z terenów górskich). W nocy temperatury spadają do 12-20’C i wiele hotelików i pensjonatów w tych regionach nie posiada klimatyzacji. Klimat w tej strefie możemy określić jako zwrotnikowy i podzwrotnikowy (zależy od wysokości i miejsca)

Strefa górska: obejmująca cały północny pas Bali wraz z najwyższym szczytem Agung 3141 mnpm w której panuje typowy klimat „umiarkowany” z temperaturami za dnia rzędu 10-16’C za dnia i w nocy 4-8’C a w najwyższych partiach nawet do +2’C. W strefie tej rosną lasy sosnowe i kosodrzewina i w ogóle przyroda przypomina strefę śródziemnomorską a nie tropikalną wyspę.

Zgodnie z wiadomościami encyklopedycznymi na Bali są dwa okresy pogodowe:

Pora deszczowa : od grudnia do marca

Pora sucha : od kwietnia do listopada

Tyle że w każdej z tych trzech stref jest trochę inny klimat.

W strefie nadmorskiej jest najmniej opadów i typowy obrazek pogodowy na Bali często wygląda tak: na wybrzeżu świeci słońce, nad wyżynami jest pochmurno a w górach pada. Dlatego jak otworzycie dowolny portal pogodowy często przy Bali jest ikona: słoneczko przesłonięte chmurami i zaznaczony deszcz. Wszystko na raz…

Pora deszczowa na Bali nie ma nic wspólnego z porą deszczową znaną w krajach dreszczów monsunowych gdzie w porze deszczowej leje-leje-leje non stop. ( jak choćby w Indiach, na Sri lance, Malediwach, Ameryce Centralnej ). Jest to pora ze zwiększoną ilością opadów ale: pada najczęściej co parę dni. Intensywny opady trwają zazwyczaj 15-30min i występują głównie albo w nocy albo rano/wieczorem. Za dnia jest zazwyczaj pogodnie choć czasami z dużą ilością chmur choć całkowite zachmurzenie występuje na Bali zaledwie parę dni w roku, głównie w styczniu. Styczeń jest najbardziej pochmurnym i deszczowym miesiącem w roku. Z tym, że na wybrzeżu jest najmniej opadów a na wyżynach i w górach więcej.

Pora sucha: jest chłodniejsza i suchsza. Balijska „zima” przypada na okres czerwiec-sierpień kiedy to średnie temperatury za dnia na wybrzeżu spadają do 26-28’C ( w nocy 22-24’C) a w strefie wyżynnej do 22-24’C ( w nocy 18-22’C). Podobnie jak w porze deszczowej występują długie okresy słoneczne lub bezdeszczowe tak w porze suchej jak to w regionach tropikalnych od czasu do czasu mogą wystąpić krótkotrwałe intensywne deszcze. Ale słoneczna pogoda zazwyczaj szybko powraca.

Tak wygląda „encyklopedyczna teoria”. W ostatnich latach podobnie jak wszędzie na świecie jest coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi. Ostatnio nawet wszystko stanęło na głowie. W latach 2014-15 pora sucha była ekstremalnie sucha z totalnym brakiem opadów na wybrzeżu od kwietnia do grudnia. Pora deszczowa była w tych latach również wyjątkowo sucha i słoneczna co spowodowało że po raz pierwszy w historii wyspy część tarasów ryżowych stała ugorem bo po prostu była susza i brakowało wody. Rok bieżący jest dokładnie odwrotny. W porze suchej od maja do sierpnia było więcej opadów niż w porze deszczowej. Bali również dopadło zjawisko global warming, El Ninho effect itp… Pytanie zatem jaka będzie pogoda na Bali np. w porze deszczowej 2017r przypomina pytanie a jaka będzie pogoda nad Bałtykiem w lipcu 2017r ? Albo będzie „lampa” i będzie słonecznie i gorąco, albo będzie padało i będzie chłodno albo 50/50. Podobnie na Bali.  Z tym, ze na Bali nie ma niespodzianek z temperaturami i temperatura jest w 100% przewidywalna.

Podsumowując: turystykę na Bali uprawia się przez cały rok, temperatury są rajskie a ewentualny krótki opad może wystąpić zarówno w porze deszczowej jak i w porze suchej. Długie okresy słoneczne są w obu okresach.

DLACZEGO BALI? Bali jest “rajską wyspą” nie tylko dzięki pięknym krajobrazom, piaszczystym plażom, łagodnemu klimatowi, setkom hoteli spośród których wiele jest klasyfikowanych jako najlepsze na świecie ale przede wszystkim dzięki ludziom, mieszkańcom Bali praktykującym najbardziej kolorową religie na świecie, dzięki wyjątkowej kulturze I architekturze sprawiającej że Bali jest wyspą wyjątkową – I nie jest to pusty slogan reklamowy.

PO PROSTU WAKACJE: na Bali jest ponad 3000 hoteli !! od małych 1* butikowych prowadzonych przez balijskie rodziny po setki luksusowych 4* i 5* Dodatkowo, jednym z “flagowych przemysłów” na Bali są luksusowe wille na wynajem, których jest obecnie ponad 5000. Najpopularniejszymi kurortami na Bali są: Nusa Dua, Jimbaran, Kuta, Sanur – na południu, Lovina na północy, Candidasa na wschodzie oraz perełka Ubud leżący wewnątrz wyspy.

Który kurort wybrać ?  


Nusa Dua jest najsłynniejszym kurortem na Bali oraz dzięki swojej wyjątkowości jednym z najsłynniejszych resortów na świecie. Została zaprojektowana w latach 80-tych na kompletnie pustym półwyspie. Powstała w wyniku światowego konkursu najlepszych architektów jako kompleksowy projekt składający się tylko i wyłącznie z 5* hoteli, pola golfowego, parku, tropikalnego centrum handlowo-rozrywkowo-gastronomicznego, beach clubs, water parku, szpitala, dwóch wielkich centrów kongresowych, teatru. Cała strefa jest otoczona, strzeżona zapewnia więc gościom komfort wypoczynku przy najpiękniejszej plaży na Bali. Wewnątrz strefy jest tylko 14 oryginalnych hoteli powstałych do połowy lat 90-tych, oraz do strefy należą hotele Sofitel, St.Regis, Mulia, Samabe, Ritz, Hilton które powstały już w ostatnich latach. W sumie tylko 20 hoteli. Olbrzymi sukces i popularność kurortu sprawiły, że dookoła strefy powstała ponad setka hoteli „przypinająca” do swojej nazwy bądź adresu słowa Nusa Dua myląc tym potencjalnych turystów przeszukujących internet w poszukiwaniu hotelu! Niektóre hotele posiadające w nazwie (lub adresie) Nusa Dua leżą w odległości nawet kilkunastu kilometrów poza strefą !!! Nusa Dua to elegancka prestiżowa strefa hotelowa zapewniająca maksymalne poczucie komfortu i kompleksowość usług towarzyszących. Najpiękniejszy odcinek plaży zajmują hotele Grand Hyatt, Ayodya, St.Regis, Mulia.

Kuta: jest pulsującym życiem miastem leżącym pomiędzy lotniskiem a Denpasar. Kuta jest słynna dzięki “plaży surferów” przyciągającym tłumy surferów głównie z Australii. Kuta to miasto, które można by porównać do Pattaya w Tajlandii z tą różnicą, że ze względów religijnych na Bali nie ma wieżowców a żaden budynek nie może być wyższy niż najwyższe palmy w okolicy. W Kuta są hotele od 1* do 5*, nie ma dzielnicy hotelowej a tylko niewielka część hoteli leży bezpośrednio przy plaży. W Kuta są dosłownie tysiące sklepów, butików, bazary, centra handlowe, dyskoteki, night kluby, puby, shopping malle, galleria duty free, setki restauracji i sama Kuta ma niewiele wspólnego z „prawdziwą Bali”. To wakacyjny głośny kombajn dla turystów z całego świata. Kuta składa się z dzielnic Tuban, Kuta, Legian, Seminyak, Kerobokan, Canggu. Odległość od lotniska : od 3 do 45min zależy od lokalizacji hotelu.

Sanur: jest mieszaniną Kuty i Nusa Dua. To generalnie cichy zielony wiejski kurort jednakże poprzeplatany gwarnymi uliczkami pełnymi sklepików, butików, restauracji. Tylko największe duże hotele mają bezpośredni dostęp do plaży. Odległość od lotniska 20-30min.
Jimbaran: to słynna na Bali zatoka i plaża znana dzięki tuzinom plażowych restauracji serwujących grillowany seafood oraz dzięki wzgórzom skąd roztacza się piękny panoramiczny widok na zatokę, lotnisko i Kuta. Jimbaran to gwarna wieś, niezbyt piękna i czysta a hotele są tam tylko gdzieniegdzie niczym rodzynki w keksie przy czym tylko pięć z nich to hotele klasy międzynarodowej a cała reszta to raczej hoteliki dla lokalnych turystów lub turystyki plecakowej. Odległość od lotniska 10-20 min.
Ubud: to istna perełka i ciekawostka w skali globalnej. To wieś-miasteczko położone wewnątrz wyspy na wysokości 700-1000m npm dzięki czemu jest tam chłodniej i przyjemnie. W Ubud jest ponad 500 hoteli z czego ponad 140 z nich to hotele 4* i 5* a nawet 6*. W Ubud nie ma kasyna, shopping malli, dyskotek, night clubów, ani plaży! Co zatem przyciąga turystów do Ubud? Ubud to odpowiednik polskiego Krakowa: siedziba królestwa, centrum życia kulturalnego, artystycznego, religijnego. To duchowa stolica wyspy. Znajduje się w niej ponad 200 galerii malarskich, pracownie rzeźbiarskie, rękodzielnicze oraz dosłownie setki butikowych sklepów i sklepików, liczne klimatyczne kawiarenki i restauracje. Jednym z najpopularniejszych i rekomendowanych schematów pobytu zarówno dla turystów indywidualnych jak i dla grup Incentive jest podział czasu pobytu pomiędzy Ubud i hotel plażowy. Z Ubud jest dużo bliżej do wszystkich popularnych i „must see” atrakcji turystycznych niż z hoteli plażowych na południu. Odległość z lotniska ok 60min.
Candidasa: to ciche i spokojne miejsce na wschodzie wyspy w odległości ok 2-2,5h jazdy z lotniska. Nie ma tam dużych sklepów ani restauracji. Plaże są niewielkie, głównie skaliste i tylko bardzo nieliczne hotele leżą przy niewielkich skrawkach piaszczystych plaż. Generalnie to miejsce na cichy i spokojny wypoczynek. Zaledwie cztery hotele to obiekty o klasie międzynarodowej podczas gdy większość to tzw lokalne proste hotele i hoteliki.
Lovina: to jedyny kurort na północy Bali jednakże plaże tamtejsze są szare, grafitowe gdyż składają się z piasku wulkanicznego. Nie ma tam w ogóle hoteli klasy międzynarodowej. Miejsce ciche i spokojne acz z licznymi prostymi restauracjami.

TURYSTYKA PRZYGODOWA

Cała zachodnia Bali to Park Narodowy Bali Barat. Wystarczy rzut oka na mapę I wyraźnie widać, że cała zachodnia Bali jest pusta. Za wyjątkiem wąziutkiego pasa nadbrzeżnego nie ma tam w ogóle miasteczek ani wsi. To teren pokryty pierwotną dżunglą i górami. Można tam uprawiać turystykę (jungle trekking, bird watching)  w towarzystwie jungle-guides a na wulkany Batur, Agung, Batukaru można się wspinać. Zawsze tylko w towarzystwie lokalnych przewodników a wspinaczka na wulkany Agung i Batukaru wymaga dodatkowych zezwoleń i opieki guidów świątynnych gdyż są to balijskie święte góry !

SPA 

Tylko Tajlandia może konkurować z Bali pod względem ilości i jakości SPA. W Kuta, Seminyak, Sanur są dosłownie dziesiątki SPA przy czym wiele z nich to proste lokaliki gdzie godzina masażu kosztuje 7-8USD ale wiele to wspaniałe i olśniewające „przybytki relaxu” gdzie godzina zabiegów kosztuje już 50-100USD. Niektóre z nich są uznawane jako jedne z najlepszych SPA na świecie. SPA to „przemysł narodowy” Bali i jest ono dosłownie w każdym hotelu ( nawet w tych najprostszych i najtańszych ). Wizyta w balijskim SPA jest polecana jako jedno z „must” podczas pobytu na wyspie.

NURKOWANIE, SNURKOWANIE(„SNORKELING”),  WĘDKARSTWO

Bali jest Mekką dla nurków z całego świata. Wspaniałe rafy koralowe znajdują się wokół wysepek otaczających Bali: Menjangan,  Penida, Lembongan, Gili  oraz przy wschodnim wybrzeżu Bali. Przy popularnych kurortach tj Nusa Dua, Sanur nie ma miejsc divingowych aczkolwiek liczni naciągacze oferują nurkowanie „blisko hotelu” ! Bali słynie też jako miejsce gdzie można obserwować majestatyczne manty oraz nieprawdopodobną gigantyczną rybę „Mola-Mola” ( ale sezon na Mola Mola jest tylko w sierpniu – wrześniu )

TURYSTYKA KULINARNA

Bali jest również Mekką dla smakoszy z całego świata. Podobnie jak inne kraje płd-wsch Azji to kraina wspaniałych smaków i kolorów w lokalnej kuchni. Kuchnia balijska jest trochę podobna do kuchni tajskiej, trochę jawajskiej i malajskiej. Sporo w kuchni balijskiej „namieszali Holendrzy” gdyż to oni ustanowili w XIXw kanon narodowego zestawu gastronomicznego „Rijjsaffell” co po holendersku znaczy „Ryżowy talerz”. Podobnie jak Francuzi wnieśli swój wkład do gastronomii Wietnamu tak Holendrzy wnieśli do kuchni Indonezyjskiej, dzięki czemu sery gouda i edam, bułki, ciasta i inne wypieki zadomowiły się w lokalnej tradycji kulinarnej. Warto chociaż raz odwiedzić „Waung Nasi Padang” czyli popularną wśród tubylców prostą jadłodajnię gdzie serwowane są liczne mini dania które konsumowane są rękami. Gastronomia Padang pochodzi z Sumatry ale dzięki muzułmańskim pielgrzymom rozprzestrzeniła się po całej Indonezji i jest w tej chwili uznawana za narodową kuchnię Indonezji.

NOCNE ROZRYWKI

Po cudownym cichym relaksie w hotelu plażowym lub w wiejskich klimatach Ubud jest czas na szalone nocne rozrywki, które zapewnia Kuta-Legian-Seminyak. Są tam liczne dyskoteki, night cluby, puby, bary co sprawia, że jakże popularny „clubbing” jest częścią atrakcji pobytu na Bali. Tanie, tłumnie odwiedzane zwłaszcza przez młodzież Australijską szalone dyskoteki i night cluby znajdują się w dzielnicy Legian, podczas gdy bardziej klasowe beach night-cluby znajdują się w Seminyak. Te dwie dzielnice są centrum życia nocnego Bali a najbardziej szalona dyskoteka Sky Garden czynna jest do białego rana. Paletę atrakcji życia nocnego uzupełniają jakże popularne w Azji kluby Karaoke oraz Hard Rock Cafe i Nikki Beach Club. Najelegantszym i największym zarazem klubem nocnym na Bali jest Boshe VIP Club  oferując rozrywkę na poziomie Miami czy Mte Carlo.

YOGA I MEDYTACJE

Bali, India, Sri Lanka to najważniejsze na świecie ośrodki nauki i praktyki yoga i medytacji. Na Bali jest kilka hoteli specjalizujących się w pobytach gdzie yoga i medytacje oraz eco-wegetarianizm są programem hotelowym. Niektóre z tych hoteli (typu willowego ) są bardzo eleganckie. Większość dobrych hoteli ćwiczenia yogi i medytacji ma w swoich opcjonalnych ofertach dla gości hotelu.

KULTURA I FOLKLOR

Jeśli jesteście Państwo otwarci na czas wizyty na Bali I jednocześnie jesteście zainteresowani zgłębianiem tajemnic balijskich ceremonii I festiwali religijnych sugerujemy wcześniejszą konsultację z nami lub “wujkiem Google” celem dopasowania czasu wizyty na Bali z czasem największych I najbardziej kolorowych festiwali. Ich data jest ruchoma I co roku inna gdyż Balijczycy żyją według kalendarza księżycowego liczącego 210 dni. Największe I najbardziej kolorowe festiwale religijne to Galungan & Kuningan ( co 210 dni ), Odolan I Nyepi. Każda wspólnota sąsiedzka (banjar), każda wieś (desa), każda rodzina I klan celebrują w ciągu roku mnóstwo innych mniejszych ceremonii. Dla wielu turystów to główny powód przyjazdu na Bali. Plaże czy dobre hotele owszem są na Bali ale plaże I dobre hotele są w wielu miejscach na świecie a kultura I architektura Bali to naprawdę rzecz w skali świata wyjątkowa i to jest główny powód atrakcyjności Bali !

PODRÓŻE ORNITOLOGICZNE

Biały balijski szpak – najrzadszy ptak świata ( było już tylko 7 egzemplarzy tego gatunku) jest jednym z magnesów przyciągających ornitologów i miłośników ptaków na Bali. W ciągu ostatnich 20lat udało się odratować ten gatunek i już kilkaset sztuk wychodowanych w specjalnym ośrodku w Bali Barat zostało wypuszczonych na wolność do dżungli. Na Bali jest też jeden z najciekawszych na świecie prywatnych ptasich parków. Jest to wielka atrakcja turystyczna nie tylko dla rodzin z dziećmi ale dla wszystkich:  www.bali-bird-park.com

TREKKINGI, WYCIECZKI ROWEROWE, CANYON TUBING, QUADY, RAFTING, SAMOCHODY TERENOWE

Bali to również raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Lenistwo na plaży może być urozmaicone zdobywaniem wulkanów, jungle trekkingiem na zachodzie Bali, trekkingiem pomiędzy tarasami ryżowymi w tym na tych najsłynniejszych nagrodzonych dyplomem UNESCO jako światowe dziedzictwo ludzkości w Jatiluwih. Liczne firmy organizują wycieczki rowerowe po prowincji w tym wewnątrz kaldery wulkanu Kintamani. Rafting jest możliwy na dwóch rzekach Ayung i Telaga a rafting organizowany przez australijskiego operatora BAT jest zdecydowanie najwspanialszym rekreacyjnym raftingiem na świecie !  www.baliadventuretours.com  Na rzece Ayung organizowany jest też „canyon tubing” a osoby bardzo sprawne mogą wziąć udział w „Canyonnigu” w wodospadach Sekumpul. Dwie firmy oferują możliwości jazdy quadami w dżungli lub pośród tarasów ryżowych. Bardzo popularne choć drogie są też wyprawy samochodami 4WD w tym wjazdy do wnętrza kaldery wulkanu. Wspaniały Bali TreeTop park jest polkecany zarówno dla turystów indywidualnych jak i dla grup Incentive. www.balitreetop.com  Tak więc Bali to nie tylko plaża i wspaniałe hotele ale bardzo liczne możliwości aktywnego spędzenia czasu.

PARKI SAFARI

Mamy na Bali trzy światowej klasy parki safari : Bali Safari & Marine Park , TARO Elephant Park, Bali Bird Park www.balisafarimarinepark.com  www.bali-bird-park.com www.baliadventuretours.com

JAZDA NA SŁONIACH   

Jazda na słoniach jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bali. Jest możliwa w obu ww wielkich parkach jak również w innych mniejszych miejscach. My polecamy Park TARO który jest nie tylko najlepszym „parkiem słoni” na bali ale cieszy się opinią najlepszego parku na świecie ! Słonie tam znajdujące się to są osierocone słoniątka uratowane na Sumatrze.

ŻEGLARSTWO, WĘDKARSTWO   

Żeglarstwo i podróże morskie to kolejna atrakcja przyciągająca turystów z całego świata. Co prawda ilość yachtów do wynajmu jest tu ograniczona a ceny są dużo wyższe niż na Karaibach ale nie to klasyczne żeglarstwo przyciąga głównie tu amatorów morskich podróży a możliwość żeglowania na tradycyjnych tutejszych szkunerach „phinisi”. To odwieczny tutaj środek transportu morskiego. Możliwe są rejsy rozkładowe jak i charterowanie takich jednostek. Rejsy szkunerami „phinisi” możliwe są nie tylko na Bali ale w całej Indonezji ( głównie tez na Komodo i Raja Ampat ). Jedną z najlepszych firm posiadających flotę szkunerów jest SeaSafari. www.seasafaricruises.com W porcie w Sanur są liczne jednostki organizujące wędkarskie wyprawy na Blue Marlina, barracudy, mahi mahi, wahoo i inne cenione przez wędkarzy trofea.

ZAKUPY   

Zakupy to kolejna atrakcja tej wyspy. Bali jest prawdopodobnie największym na świecie producentem wyrobów rzemieślniczych na świecie. To jest naprawdę wyspa artystów! Co prawda masowy najazd turystów spowodował, że jakość produkowanych wyrobów w okresie ostatnich kilkunastu lat spadła ale wiele tzw “pamiątek” to nadal są małe dzieła sztuki. Można kupić na Bali wspaniałe wyroby artystyczne z batiku, rzeźby w drewnie, piaskowcu i w lawie, fenomenalne wyroby jubilerskie, obrazy i obrazki, maski, wyroby z rattanu, łyka palmowego, skorup kokosowych. . W galeriach I dobrych sklepach to są wyroby o naprawdę dużej wartości artystycznej. Najazd turystów z Chin I Indii spowodował jednak też masową produkcję “pamiątek koszmarków” za “one dollar” ! Osobom pragnącym kupić rzeczy naprawdę piękne a nie pamiątki za “one dollar” polecamy zakupy w Ubud I okolicy. Zakup tanich popularnych “pamiątek” możliwy jest też w licznych shopping mallach, bazarach, budach ulicznych w Kuta i Sanur.

PRZEDŁUŻ SWOJE WAKACJE (WYJAZD INCENTIVE)

Z polskiej perspektywy Bali wydaje się odległą zagubioną wyspą „na krańcu świata” ! proponujemy zabawę i takie ułożenie mapy świata (globusa) aby Bali znalazła się dokładnie pośrodku. Zobaczymy wtedy, że Bali jest „pępkiem świata”. Dookoła Bali znajdują się wielkie kraje i metropolie ( Australia, Indochiny, Malaje) i z Bali jest wszędzie blisko. To powoduje, że turyści z Ameryk i Europy często łączą pobyt na Bali z wizytami w Singapurze, Kuala Lumpur, Bangkoku, Phukecie.. itd. lub odwiedzają sąsiednie wyspy indonezyjskie tj Jawa, Lombok, Komodo, Borneo. Liczne tanie połączenia lotnicze umożliwiają wypady z Bali na Jawę czy Lombok nawet na jeden dzień. Dwie największe low-costowe linie lotnicze świata AirAsia oraz Lion zapewniają dogodne polaczenia z całym archipelagiem.

GOLF 

Golf to co prawda ciągle jeszcze w Polsce mało popularne hobby no ale te kilka tysięcy graczy już jest. Mamy na Bali 5 18-dołkowych pól golfowych klasy mistrzowskiej a Bali National Golf Club był wybierany jako najlepsze pole golfowe Azji. Najpiękniejsze pole golfowe na bali Nirvana Golf Club zostało ostatnio zakupione przez prezydenta Donalda Trumpa i wraz z hotelem PanPacific jest aktualnie przerabiane na Trump Golf Club ( planowane otwarcie: koniec 2018r. ) Tak więc naprawdę, na Bali trudno jest się nudzić…

PIASZCZYSTE PUSTYNIE I KARAWANY WIELBŁADÓW

Przepraszamy! Te atrakcje na bali nie istnieją …