Komodo

Wyprawa na Komodo „może być wyprawą życia”, zwłaszcza dla grup Incentive. Wyspa Komodo do 1910r była praktycznie nieznana i nieodkryta. Dopiero w 1910r ekspedycja holenderska z wyspy Flores dowodzona przez porucznika  Steyn Hendsbroke’a upolowała pierwszego smoka i zaprezentowała światu naukowemu. Fama o niezwykłym zwierzęciu rozeszła się po świecie ale ze względu na swe położenie, z dala od ośrodków cywilizacji niewielu ludziom na świecie udało się zobaczyć smoki na własne oczy. Sławę Smoków pomnożyły liczne programy telewizyjne edytowane przez National Geografic, Discovery Channel czy Animal Planet. Do niedawna najbliższym lotniskiem była  Bima na wyspie Sumbawa, skąd należało przeprawiać się łodziami do Labuan Bajo na Flores, skąd wypływają łodzie na Komodo. Najczęściej nieliczni odważni turyści zaczynali morską wyprawę łodziami z wyspy Lombok albo Bali. W sumie wyprawa na Komodo zajmowała minimum 10-14 dni. Teraz dzięki otwarciu lotniska w Labuan Bajo ( tylko małe samoloty z Bali ) wyprawę można skrócić do 2nocy/3 dni ale należy się liczyć z faktem, że cały ten rejon jest nadal dziki, pierwotny i niezagospodarowany. Brak tam bankomatów, dobrych hoteli, szpitali, klinik, nowoczesnych sklepów i centrów handlowych, stacji benzynowych, klubów, dyskotek itp. usług związanych z obsługą ruchu turystycznego. Jedynym udogodnieniem cywilizacyjnym jest zasięg telefonii komórkowej. Na dwa dni trzeba zapomnieć o luksusach cywilizacji i skoncentrować się na podziwianiu piękna natury oraz zaakceptować poziom usług turystycznych w tym środków transportu pozbawionych klimatyzacji ! Wg stanu na wrzesień 2017r jest na wyspie Flores tylko jeden hotel Jayakarta Komodo Suites (lokalne 5*) spełniający międzynarodowe standardy.
Wyspa Komodo do niedawna była niezamieszkała. W tej chwili w dwóch wioskach zamieszkuje tam ponad 1000 osób z plemienia Bugis. Bugisi to tzw Cyganie Morscy, lud koczowniczy i wędrowny pochodzący z wyspy Celebes. Jedna z grup koczowniczych osiadła na Komodo i koegzystuje z warranami, choć od czasu do czasu zdarzały się wypadki śmiertelne. Komodo są bardzo odważne i agresywne i nie wahają się atakować człowieka dlatego obowiązują restrykcyjne warunki bezpieczeństwa. Populacja warranów szacowana jest obecnie na ok. 4000 szt ale niestety ma tendencję malejącą. Poprzedni spis z 1997r wykazał istnienie ponad 7000 osobników. Smoki mają do ok. 3 metrów długości i ważą do 70kg.
Nazwa i sława parku pochodzi od wyspy Komodo ale w zgodnej ocenie tych, którzy wyspy odwiedzili wyspy Rinca i Padar są piękniejsze a w sumie łatwiej spotkać smoki na Rinca niż na Komodo, dlatego w naszych programach zawsze uwzględniamy wizyty na tych dwóch wyspach.
Standardowy najkrótszy program wygląda zatem następująco:
Dzień 1’ : poranny przelot Bali – Flores, zaokrętowanie i rejs na wyspy Padar, Rinca gdzie odbywamy trekking. Nocleg na statku.
Dzień 2’ : rejs na Komodo ( trekking, relax na Pink Beach), stopover na wyspie Bidadari ( snorkeling), wieczorem powrót na Flores / nocleg w hotelu
Dzień 3’ : przelot Flores – Bali.
Uwaga: każda wyprawa niezależnie od ilości osób czy to dla turystów indywidualnych czy dla grup Incentive musi być aranżowana indywidualnie na zasadzie „private tour”. Nie ma „biletów na wycieczkę na Komodo” tzn nie istnieją żadne publiczne, regularne rejsy z Labuan Bajo. Dla każdej osoby, grupki, grupy wszystkie usługi trzeba organizować indywidualnie. Nie ma dwóch identycznych statków ( łodzi, jednostek pływających) na archipelagu Komodo, nie ma więc jednej standardowej ceny. Standard miejscowych „jednostek pływających” jest bazowy, campingowy. Operują na archipelagu Komodo również jednostki luksusowe: „szkunery Phinisi” ale cena doby pobytu na takiej jednostce to kilkaset USD a rejsy są zawsze parodniowe, a niektóre z nich startują z Bali ( rejsy 7 dniowe), tak więc koszty takich rejsów są bardzo wysokie. Orientacyjny koszt od osoby wycieczki z Bali na Komodo wraz z biletami lotniczymi i dwudniowym rejsem i noclegiem w 5* hotelu na Flores zaczyna się od kwot rzędu 650-700 USD ( w sezonie lipiec-sierpień drożej).