Singapur

Od maja 2018r do Singapuru lata bezpośrednimi rejsami PLL LOT co sprawia, że nie tylko Singapur ale i cała Azja Płd-Wsch „przybliżają się do Polski”! Co prawda linie Emirates i Qatar zdobyły sobie pozycje liderów na połączeniach do Azji ale co rejs bezpośredni to rejs bezpośredni ! LOT lata cztery razy w tygodniu i ma doskonały „timing” rejsów: wyloty z Warszawy są o godz 11 a lądowanie w Singapurze o godz 17. Wyloty z Singapuru są o północy a lądowanie w Warszawie o godz 6 rano. (sezon 2018-19). Takie godziny lądowania/odlotów sprawiają, że po przylocie do Singapuru o godz 17 można albo zostać w Singapurze na pobyt (lub 2-3 dniowy pobyt tranzytowy) lub kontynuować podróż na Bali, Penang, Langkawi, Borneo, Bintang. Odlot o północy sprawia, że ze wszystkich w/w destynacji można wieczorem dolecieć do Singapuru aby złapać połączenie do Warszawy o północy.

Singapur to perfekcyjny stopover w drodze z Polski do Australii lub jakiegokolwiek innego kraju azjatyckiego zarówno dla turystów indywidualnych jak i dla grup Incentive. Lotnisko Changi w Singapurze od lat do znudzenia jest obwoływane najlepszym lotniskiem świata a na dodatek ostatnio (sierpień 2017r) oddany został czwarty „kosmiczny” terminal T4 – pierwszy na świecie całkowicie skomputeryzowany i zrobotyzowany terminal lotniskowy. Changi to globalny Hub lotniczy – posiada bezpośrednie połączenia z 380 lotniskami na całym świecie ( Nowy Jork ma połączenia do 220 miast ).

Singapur to szokująco nowoczesne miasto-państwo i jest to najczystszy i najlepiej zarządzany kawałek naszej Planety. Prawie wszystko w Singapurze jest perfekcyjne. To miasto głównie o chińskim charakterze ale powstało z „tygla narodów” gdzie dominowały wpływy brytyjskie, chińskie, malajskie i hinduskie. W tej chwili jest to prawdopodobnie najbardziej kosmopolityczne państwo na świecie gdzie siedziby mają wszystkie wielkie międzynarodowe firmy i banki. Niedawna brytyjska kolonia jest sama sobie matką własnego sukcesu! O ile źródła sukcesu Dubaju leżą w ropie naftowej o tyle źródłem sukcesu Singapuru jest tylko ich wiedza, umiejętności, zapał, talenty… Singapurczycy każdą kroplę wody pitnej, każde przysłowiowe ziarenko ryżu muszą kupić za granicą. Zbudowali jedno z najbogatszych państw świata tylko i wyłącznie własną pracą i talentami. I już choćby z tego powodu warto odwiedzić Singapur i popatrzyć jak można było stworzyć taką potęgę nie posiadając żadnych zasobów naturalnych oprócz ‘zasobów ludzkich’. W tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu – efektem tego niesamowitego rozwoju i sukcesu gospodarczego była niezwykła aprecjacja wartości lokalnej waluty dolarów singapurskich, która doprowadziła do sytuacji, że w przeliczeniu na inne waluty Singapur stał się najdroższym miastem świata ! Hotele, transport, usługi przewodnickie, alkohol są naprawdę wyjątkowo drogie o czym muszą pamiętać organizatorzy grup Incentive. Wymagany średni dzienny budżet na uczestnika winien być wyższy niż w Nowym Jorku czy Honolulu. W dużo lepszej sytuacji są turyści indywidualni: transport publiczny jest tani i fantastycznie rozwinięty a „jedzenie uliczne” nie dość że tanie to na dodatek uważane za najlepszy „street food” świata co zostało ostatnio uhonorowane przez przyznanie gwiazdek Michellina dwóm budom ulicznym – ale jak napisał sam Michellin w uzasadnieniu, był to symboliczny gest honorujący cała uliczną gastronomię Singapuru. Uhonorowane gwiazdkami Michellina dwa dania kosztują odpowiednio 9 i 14 zł !! i są to do tej pory najtańsze dania w historii uhonorowane tą prestiżowa nagrodą.
Najlepsza pora na wizytę

Singapur leży prawie na samym równiku więc przez cały rok pogoda jest taka sama. Na niektórych stronach internetowych można znaleźć informacje o sezonowych różnicach w temperaturach, opadach wilgotności powietrza – ale są to różnice tak niewielkie, że praktycznie dostrzegalne tylko dla naukowców a nie dla zwykłych ludzi. Autor niniejszego tekstu przez 7 lat mieszkał w Singapurze i do dzisiaj mieszkam w Azji i z punktu widzenia zwykłego człowieka (czyli turysty z Polski) nie ma żadnych sezonowych różnic w pogodzie. Temperatura na okrągło jest ok 30’C a deszcze … są nie do przewidzenia ! Zgadywanie jaka będzie pogoda w Singapurze przypomina zgadywanie w Polsce jaka będzie pogoda w przyszłym roku w lato nad Bałtykiem. Odpowiedź jest bardzo prosta: albo będzie padało, albo będzie słonecznie, albo na przemian… Dokładnie taka sama odpowiedź dotyczy Singapuru. Na dodatek w ostatnich latach nastąpiły w całym regionie Azji Płd Wsch zjawiska związane z efektem El Ninho i globalnym ociepleniem. Pogoda dosłownie staje na głowie i w sąsiednich krajach Indonezji, Malezji, Tajlandii anomalie były tak wielkie że wszystko dosłownie stanęło na głowie. Na Bali w latach 2013 i 2015 w porze deszczowej były wielomiesięczne susze które doprowadziły do wysuszenia niektórych tarasów ryżowych ( zdarzyło się to po raz pierwszy od 1000 lat ) a w Tajlandii w 2017 i 2016r w środku pory suchej były tak intensywne deszcze że doprowadziły do powodzi i śmierci kilkudziesięciu ludzi na Koh Samui i Surattani. Skutki tych anomalii pogodowych odczuwa niestety cały świat!

Polecane miejsca do odwiedzenia:
Singapur Financial City Centre: będąc w Singapurze warto po prostu pochodzić po centrum finansowym miasta leżącym wokół zatoki Marina Bay, przejść wzdłuż nadbrzeża Singapore River na główną ulice handlową Singapuru Orchard Rd. Ilość luksusowych markowych butików wprost oszałamia. Przyzwyczajeni jesteśmy, że sklepy luksusowych I top-luksusowych marek są raczej niewielkie. W Singapurze są pięciopiętrowy butik Coco Channel, wielkie również wielopiętrowe sklepy Rolex, Omega, Boss, Armani .. itp itd itp. Absolutnie wszystkie luksusowe marki odzieżowe, jubilerskie, perfumeryjne są tu obecne w oszałamiających ilościach. Na Orchard Rd jest po  kilka sklepów Rolexa, Patek, Bossa, Louisa Vuiton.. Singapur jest największym na świecie rynkiem dóbr i usług luksusowych, większym niż Dubai. 20% podatników w Singapurze deklaruje dochód netto przekraczający milion dolarów co sprawia, że Singapur ma największą na świecie procentowo populacje milionerów !!! Ponadto warto odwiedzić poniższe miejsca:

Gardens by The Bay – unikalny niepowtarzalny projekt zrealizowany na ponad 102ha terenów odzyskanych z Oceanu. Jeszcze kilka lat temu był w tym miejscu Ocean. Osoby które były w Singapurze przed 2010r nie poznają tego miejsca. To nie tylko przepiękny park i dwa „kosmiczne ogrody botaniczne” ale swoistego rodzaju perpetuum mobile. W „kosmicznych drzewach” produkowana jest eco-energia elektryczna powodująca, że cały ten wielki teren jest energetycznie niezależny i nie pobiera energii z miasta. Wieczorami odbywa się tam pokaz laserowy. Gardens tworzą jedną całość wraz z kompleksem Marina Bay Sands i są uznawane w tej chwili za największą atrakcje turystyczną Singapuru. W dwóch gigantycznych halach jest kilkanaście tysięcy gatunków roślin i drzew sprowadzonych cargiem lotniczym z całego świata ( w tym min wielkie baobaby z Afryki ) . Same hale Gardens są architektonicznym majstersztykiem!

Wyspa Sentosa: największy na świecie Park Rozrywki. Rozmach tego projektu po prostu powala. Kosztował on w sumie kilkadziesiąt miliardów dolarów I składa się on z 14 hoteli, 2 kasyn, największych na świecie Oceanariów (dwóch), Parku Motyli, … I kilkudziesięciu innych atrakcji. Zaliczenie wszystkich atrakcji Sentosy wymaga tygodniowego pobytu. Sama wizyta w Universal Studios zajmuje cały dzień. Na Sentosie jest piękna 2,5km piaszczysta plaża – można więc połączyć przyjemne z pożytecznym, tzn być w wielkiej mega-metropolii a jednocześnie mieszkać w pięknym wakacyjnym hotelu przy plaży.
Universal Studios – znajdują sie na Sentosie
Jurong Bird Park – park ptaków. Atrakcją parku jest to, że ptaki żyją wolno a wielki teren jest po prostu podzielony na woliery I przykryty wielką siecią.
Night Safari ZOO & River Safari Park – unikalne nocne safari zlokalizowane na północy Singapuru, umozliwia poznanie nocnego życia zwierząt.
Clarke Quay : dzielnica rozrywkowa zlokalizowana w samym centrum miasta wzdłuż brzegów rzeki Singapore River. Ponad 100 restauracji, barów, pubów, klubów muzycznych otwartych jest do 2-3h rano. “Obowiazkowe” miejsce kolacji dla grup incentive. Za dnia popularne miejsce lunchu dla 100tys “białych kołnierzyków” pracujących w centrum finansowym.
Pytania na temat podróży dostosowanych: info@polowindonesia.com